Centralne Obchody Święta Służby Więziennej

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie miała miejsce dzisiaj (30 czerwca) uroczystość Święta Służby Więziennej, która inauguruje obchody 100-lecia powstania tej formacji.
W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych: Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceministrowie sprawiedliwości Patryk Jaki, Michał Wójcik, Michał Woś i Łukasz Piebiak, posłowie i senatorowie RP, szefowie służb mundurowych w Polsce, szefowie służb penitencjarnych Unii Europejskiej, Norwegii i Stanów Zjednoczonych, funkcjonariusze Służby Więziennej i ich rodziny, przedstawiciele związku zawodowego oraz zaproszeni goście.
Wierna służba
– Dziękuję wam za wierną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej, służbę dla polskiego społeczeństwa, za zapewnianie bezpieczeństwa nam wszystkim. Dziękuję za codzienne przyczynianie się do budowy Polski w jak największym stopniu wolnej od przestępczości i przemocy. To niezwykle ważne zadania, które swoją służbą i pracą realizujecie. W imieniu polskiego społeczeństwa, całego narodu, serdecznie dziękuję – zwrócił się do funkcjonariuszy Prezydent RP Andrzej Duda.
Wspominał tych, którzy na przestrzeni ostatnich 100 lat oddali życie w obronie Ojczyzny lub zostali poszkodowani przy wykonywaniu służby. Zaznaczył, że funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej zawsze byli gotowi stawać w obronie Ojczyzny i służyć jej także z narażeniem życia.
Przywracanie szacunku
Za codzienny wysiłek, trud, zaangażowanie, za sumienność oraz oddanie z jakim funkcjonariusze Służby Więziennej wykonują swoje obowiązki podziękował również Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.  Zwrócił uwagę na zmiany, jakie w ostatnim czasie zaszły w Służbie Więziennej: rozpoczętą reformę, realizację gruntownego i kompleksowego procesu modernizacji, unowocześnienie systemu penitencjarnego, sukces programu „Praca dla więźniów”, przywracanie należnego formacji szacunku i uznania w społeczeństwie.
– Dzisiaj, po raz pierwszy w historii, Służba Więzienna obchodzi swoje święto oraz promuje swoich oficerów w miejscu tak szczególnym dla każdego Polaka, w miejscu gdzie słowa Bóg, Honor i Ojczyzna, tak ważne dla każdego z nas, mają wyjątkowy wymiar i wymowę. Dziś funkcjonariusze Służby Więziennej mają zaszczyt celebrować swe święto na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wydarzenie to inauguruje 100 -lecie istnienia Służby Więziennej w strukturach bezpieczeństwa państwa – mówił gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Wyróżnienie za zasługi
W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe, odznaki resortowe nadane przez Ministra Sprawiedliwości oraz akty awansowe na wyższe stopnie służbowe. Odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski 264 funkcjonariuszy, absolwentów szkolenia zawodowego. 97 funkcjonariuszy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe. Odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” wyróżniono 35 osób, w tym 5 osób pośmiertnie. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.
Centralne obchody na Placu Marszałka Piłsudskiego  poprzedziła msza święta w Bazylice Św. Krzyża w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, odprawiona przez Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka.
Międzynarodowa konferencja
Uroczystościom towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja Szefów Służb Penitencjarnych Krajów Unii Europejskiej. Na zaproszenie polskiej Służby Więziennej szefowie i przedstawiciele 19 krajów Unii Europejskiej, Norwegii i Stanów Zjednoczonych Ameryki spotkali się w Warszawie, aby dyskutować o wyzwaniach stojących przed służbami penitencjarnymi różnych krajów. Konferencja rozpoczęła centralne uroczystości Święta Służby Więziennej i była pierwszym wydarzeniem inaugurującym obchody 100-lecia Służby Więziennej.
W konferencji uczestniczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP Patryk Jaki, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik Dyrektor Generalna norweskiego więziennictwa Marianne Vollan, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jak również szefowie i przedstawiciele służb penitencjarnych z Austrii, Belgi, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Węgier. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również dyrektorów biur i zespołów Centralnego Zarządu Służby Więziennej, dyrektorów okręgowych służby więziennej, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wybitnych przedstawicieli świata nauki.
Sukces programu
– Polska Służba Więzienna jest otwarta i gotowa aby podejmować nowe wyzwania stojące przed systemami penitencjarnymi w Europie. Wyrazem tej otwartości jest obecność na konferencji tak wielu zagranicznych gości – mówił podczas konferencji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Sekretarz Stanu podczas prezentacji przybliżył uczestnikom spotkania założenia oraz widoczne efekty wprowadzenia rządowego programu „Praca dla Więźniów”.
Wystąpienia prelegentów z różnych krajów poświęcone były przede wszystkim wymianie doświadczeń oraz wspólnemu zastanowieniu się nad utworzeniem międzynarodowego forum współpracy służb penitencjarnych. Uczestnicy konferencji doszli do przekonania, że ścisła i stała, możliwie jak najbardziej kompleksowa i wielowymiarowa, współpraca pomiędzy służbami penitencjarnymi różnych krajów, pozwoli na stworzenie spójnych koncepcji działania i narzędzi pozwalających skutecznie i właściwie wypełniać misję służb więziennych. Konferencja zakończyła się przedstawieniem rekomendacji w zakresie ochrony społeczeństw przed sprawcami przestępstw, zapewnienia bezpieczeństwa w więzieniach, ochrony praw człowieka, humanitaryzmu i poszanowania godności osób pozbawionych wolności, zwiększenia efektywności systemu penitencjarnego, profesjonalizacji kadry oraz profilaktyki mającej na celu zapobieganie przestępczości.
Spotkania z historią
Na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (teren likwidowanego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie) odbyły się  „Spotkania z historią na Rakowieckiej”. Wzięło w nich udział blisko tysiąc osób. Wydarzenie towarzyszyło Centralnym Obchodom  Święta Służby Więziennej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Sponsor strategiczny
 
Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Fundusze

advertisement

Reklamy